Jak właściwie mam dobrze przygotować się do egzaminu GOETHE z języka niemieckiego?
Po co jest mi on potrzebny, ile nauka zajmie mi czasu i co mi to właściwie da?
Na te i inne pytania dotyczące egzaminów językowych odpowiemy Ci w naszej nowej serii postów na BLOGU:
„Egzamin GOETHE - Kein Problem!’
Zacznijmy od informacji ogólnych, czyli od tego, co w pierwszej kolejności należy zrobić przed przystąpieniem do egzaminu GOETHE.
- Zbadaj swój poziom - jest to niezwykle istotne, aby wiedzieć skąd zaczynasz. Określenie Twojego poziomu pomoże lepiej oszacować drogę, jaką masz do przebycia, aby z sukcesem zdać egzamin. Pokaże Ci to również, co jeszcze musisz nadrobić i nad czym popracować.
Swój poziom darmowo możesz określisz w naszym Centrum Języków Obcych „GERMANIA” pisząc maila biuro@cjogermania.pl lub na stronie GOETHE INSTITUT.
2. Kiedy i na jakim poziomie masz zamiar zdawać egzamin?
Załóżmy, że chcesz studiować w kraju NIEMIECKOJĘZYCZNYM. Głównym wymaganiem, aby tego dokonać jest znajomość języka niemieckiego na poziomie minimum B2 potwierdzona certyfikatem.
Po zbadaniu poziomu będziesz wiedzieć, gdzie jesteś, a więc możesz orientacyjnie oszacować, ile czasu masz na przygotowanie się. Podejdź do sprawy rozważnie i rozsądnie. Nie chodzi o to abyś korzystał z metody ZZZ (Zakuj, Zdaj, Zapomnij).
Priorytetem jest, by wiedza została z Tobą całe życie, a nie tylko na egzamin!
Postaraj się, aby Twój cel był dla Ciebie mierzalny, dobrze przemyślany, dokładnie zaplanowany i osadzony w czasie.
3. Przygotuj plan działania.
Dobry plan to klucz do sukcesu, bardzo lubimy pomagać swoim uczniom w jego tworzeniu. Jest to ścieżka, którą prowadzimy Was, abyście dotarli do swojego wymarzonego celu.
Dobry plan musi być przede wszystkim konkretny. Ważne, aby na każdy dzień zaplanować dane zagadnienie i wyznaczyć godzinę. Ogólniki - nie przejdą.
Planuj tak: W środę 19.01 uczę się budować Partizip II, między 19:30 a 20:15.
Nie planuj tak: NAUCZĘ SIĘ W TYM TYGODNIU CZASU PRZESZŁEGO. (Ten cel jest zbyt ogólny, nie jest osadzony w czasie i tak naprawdę nie wiesz, kiedy się za niego zabrać.)
4. Sprawdź terminy i miejsca egzaminów.
Egzaminy GOETHE odbywają się tylko w niektórych miejscach w Polsce. Znajdź interesujące Cię miasto i zobacz, jakimi terminami dysponuje. Przemyśl dobrze, ile potrzeba Ci czasu na przygotowanie. Z doświadczenia wiem, że bez wcześniejszego przygotowania nie warto biec i uczyć się na ostatnią chwilę.
Daj sobie czas, uporządkuj wiedzę i dopiero wtedy przystąp do egzaminu.
Aby sprawdzić terminy KLIKNIJ TUTAJ.
5. Zadbaj o odpowiednie materiały.
W tym pomoże Ci Twoja szkoła językowa, ale jeśli uczysz się w domu, możesz skorzystać z materiałów rekomendowanych przez sam Goethe Institut: „Fit fürs Goethe Zertifikat”.
Post o materiałach pojawi się w następnym tygodniu.
Pamiętaj, że nadmiar szkodzi. Wybierz sprawdzone materiały i unikaj uczenia się z wszystkiego.
6. Konsekwencja.
Do tego punktu również wrócimy na kolejnych tygodniach. Jedno jest pewne: Możesz uczęszczać do najlepszej szkoły, na najlepiej zorganizowany kurs - Jeśli nie poświęcisz odpowiedniej ilości czasu na naukę i nie będziesz robić tego regularnie, nic z tego nie będzie.
Życzymy Ci wytrwałości i zapraszamy na kolejny post w przyszłym tygodniu.